چرا کلمه هارد اس اس دی اشتباه است؟

واژه هارد از کلمه هارد دیسک گرفته می شود و به دلیل ساختار HDD (به کار رفتن دیسک در آن) به این اسم خوانده می شود. اما SSD ها از هیچگونه دیسکی بهره نمی برند و به جای آن از ساختار حافظه فلش استفاده می کنند. بنابراین واژه “حافظه SSD” یک کلمه بسیار درست تر است. در واقعه دلیل اصلی فراگیر شدن این واژه را می توان این دانست که قبل از ورود SSD ها تنها تجهیزات ذخیره سازی که در بازار وجود داشتند هارد های HDD بودند. به همین دلیل واژه هارد یک استاندارد برای تجهیزات ذخیره سازی کامپیوتر باقی ماند و پس از آن به عنوان یک غلط مصطلح در بین فروشندگان و خریداران فراگیر شد.

تفاوت هارد و SSD

همه ما با هارد دیسک های HDD یا Hard Disk Drive (هارد دیسک درایو) آشنا هستیم؛ این هارد های در لپ تاپ ها، کامپیوتر های خانگی، کامپیوتر های سرور، کنسول های بازی و بسیاری از پلتفرم های مهم دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.
یک هارد HDD از یک دیسک دایره شکل تشکیل شده و یک بازوی متحرک قطعه ای به نام هد را بر روی دیسک حرکت می دهد تا اطلاعات به صورت مغناطیسی بر روی آن نوشته یا خوانده شوند. هارد دیسک ها به دلیل داشتن قطعات متحرک سر و صدا تولید می کنند، در برابر ضربه تقریبا هیچ مقاومتی ندارند و سرعت بسیار پایینی ارائه می دهند.
در مقابل هارد دیسک های بزرگ و کم سرعت قدیمی، برای جبران محدودیت های این تجهیزات ذخیره سازی حافظه های SSD به وجود آمدند. SSD مخفف واژه Solid State Drive یا درایو حالت جامد می باشد و همانطور که از اسمش پیداست در این وسیله خبری از قطعات متحرک نیست. حافظه های اس اس دی بر پایه حافظه فلش ساخته می شوند و تمامی اطلاعات آن ها در یک تراشه الکترونیکی ذخیره می شود. این ویژگی موجب می شود بتوان اس اس دی ها را در ابعاد کوچک تری تولید کرد. همچنین مصرف انرژی این درایو ها بسیار کمتر می باشد و سرعت آن ها تا چندین برابر هارد های اچ دی دی نیز خواهد رسید.
مطالب مرتبط:
خرید اس اس دی لکسار

پیام بگذارید